تبلیغات شما اینجا گیفت کارت اپل چت روم
بستن تبلیغات [X]
سخت افزار -بخش اول

اموزش : سخت افزار - بیان اصول و مبانی رایانه

** بخش اول **

رایانه : رایانه پردازنده داده های دیجیتال است . درحقیقت رایانه (کامپیوتر)ماشینی است قابل برنامه ریزی که از ترکیب اجزای الکترونیکی و الکترو مکانیکی تشکیل شده است و می تواند پس از دریافت ورودی ها , براساس دنباله ای از دستور العمل های مشخص پردازش های خاصی را انجام دهدو سپس نتیجه را ذخیره یا به خروجی بفرستد.

رایانه یک سیستم سلسله مراتبی است . سیستم سلسله مراتبی مجموعه ای از زیر سیستم های مرتبط به هم است که هریک در جای خود از لحاظ ساختاری یک سیستم سلسله مراتبی دارند و این طبیعت تا پایین ترین سطح ادامه دارد.این طبیعت سلسله مراتبی سیستم های پیچیده مثل رایانه برای طراحی و توصیف عملکردشان اهمیت فراوان دارد.

عملکرد رایانه بسیار ساده است و به طور کلی به چهار مورد تقسیم می شود :

-پردازش داده : به طور کلی رایانه باید قادر به پردازش داده ها باشد و با توجه به تنوع بسیار زیاد داده ها خواهیم دید که فقط چند نوع پردازش داده اصلی وجود دارد .

ذخیره داده : از جمله کارهای اصلی رایانه است.داده هایی که برای پردازش وارد رایانه می شوند یا داده های حاصل از پردازش رایانه حداقل یک کار ذخیره سازی کوتاه مدت انجام می دهند. خیلی از داده ها نیز به صورت بلند مدت برای اصلاح یا پردازش های بعدی ذخیره می شوند.

جابه جایی داده ها : رایانه باید بتواند داده ها را بین اجزای خود و دنیای خارج جابه جا کند. دو نوع جابه جایی داده وجود دارد.

-نوع اول وقتی است که داده به دستگاه هایی که به طور مستقیم به رایانه متصل شده اند ارسال می گردد یا ازانها دریافت می شود, به این فرایند ورودی / خروجی گفته می شود.

-نوع دوم وقتی است که داده به فاصله های دورتر برود یا از انجا دریافت شود که به ان فرایند مخابره یا تبادل داده گفته می شود . بدیهی است انچه که در مورد جابه جایی گفته شده است فرایند ورودی / خروجی است که مربوط به تبادل اطلاعات اجزایی است که به طور مستقیم به رایانه وصل هستند و در مورد ارسال داده به مکان های دور بخش شبکه توضیح داده خواهد شد .

کنترل : تمام کاری های گفته شده نیاز به کنترل دارند این کنترل به وسیله دستورات رایانه و توسط پردازنده مرگزی انجام می شود.در واقع پردازنده برای برقراری نظم , انجام صحیح کارهاو کنرتل ترتیب کارها با استفاده از سیگنال های کنترلی ,سخت افزارهای متصل به سیستم را کنترل می کند.

+ تعداد بازدید : 46 |
نوشته شده توسط pedram در 1970-01-01T01:00:00+01:00 و ساعت :